Тема: Число і цифра 9. Рівність. Нерівність.
Мета: сформувати вміння
утворювати число 9 додаванням 1 до попереднього числа, ознайомити з цифрою 9 і
навчити її писати, закріпити нумерацію в межах 9, продовжити формувати поняття
«рівність», «нерівність», вчити читати рівності і нерівності;
розвивати вміння аналізувати і порівнювати, вдосконалювати
навички усної лічби, розвивати
графічні навички;
заохочувати співпрацю дітей , виховувати бажання більше дізнатися про наколишній світ , виховувати бережливе ставлення до природи .
Обладнання: мультимедійна презентація із використанням " осіннього пейзажу" на зразок написання цифри 9,малюнки краплинок, малюнки листочків різного кольору , малюнки рослин і тварин про яких йдеться розповідь, малюнки яблук, таблиця із зображенням ведмедика складеного із геометричних фігур , індивідуальний лічильний матеріал , геометричні фігури для роботи в парах, індивідуальні картки з цифрами.
Хід уроку
І. Організація класу. Мотивація
навчальної діяльності.
- А про що ми будемо здобувати знання,
дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Хто вона, ота красуня
В золотім намисті,
Що без пензля і без барв
Скрізь малює листя.
На деревах листя те
Так блищить, мов золоте? (Осінь)
ІІ
Актуалізація опорних знань
1.
Лічба в межах 10.
-
Що таке «осінь»?
(Пора року)
-
Скільки всього пір року? Назвіть
їх.
-
Скільки осінніх місяців? Назвіть.
-
Який перший місяць осені? Який
останній?
-
Який зараз місяць?
-
Жовтень – це який місяць осені? (Другий)
-
Назвіть сусідів числа 2? (1,3).
Сусідів числа 7 (6,8). Наступне число до
3(4).
Маємо
малюнків 3, четвертий
обери
2. Розвиток уваги, розміщення у
просторі.
- Щоб
виконати наступне завдання,
треба бути дуже
уважними. Якщо ви виконаєте
його правильно, я розповім
вам щось цікаве про осінь.
-
Уважно подивіться і
запам’ятайте все, що
побачите.
- Яка геометрична фігура була зображена?
- Які числа
записані всередині прямокутника? Ліворуч? Праворуч? (Перевірка
на картці, потім повторити слайд).
3. Розповідь учителя “Легенда про
осіннє золото”.
- За народним переказом Осінь – старша
дочка Сонця. Вона останньою залишала батьківський дім і стала на Землі
четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:
- Забирай все моє багатство. Я віддаю
тобі все своє золото. Будь щедрою, і люди полюблять тебе.
І Осінь, як ви бачите, виконує наказ
Сонця і кожного року дарує нам щедрі дарунки полів і садів і чарує нас своїм
осіннім золотом.
А ми в свою чергу повинні порадувати
її своїми знаннями.
- А що це таке “осіннє
золото”?
ІІІ. Усні обчислення
1. Повторення складу чисел 5, 6, 7.
- Я вам покажу цифру,
написану на золотому осінньому листочку, а ви доповніть число, яке показує ця
цифра, до числа, записаного на червоному листочку.
2. Бесіда
про осінь.
- Які ви знаєте ознаки осені? (Дні стають коротшими, а ночі довшими. Осіннє сонце піднімається вже не так
високо, як улітку, тому його промені вже
не прогрівають землю. Температура
повітря стає холоднішою. Частіше йде дощ.)
3. Порівняння чисел.
- Так, восени
часто йдуть дощі. І у нас з’явилися дощові краплини. Давайте порівняємо числа. Поставте знаки <, >, =.
- Дівчатка
вибирають краплинки зі знаком
>, хлопчики – зі
знаком <.
- Які краплинки
не обрали? Чому?
- Яке завдання
ви виконували? (Порівнювали
числа).
- Як називаються записи зі
знаком >, <. (Нерівності).
- Як
називаються записи зі знаком =? (Рівності)
4. – Яка нерівність не показана на схемі?
5. Розповідь учителя про осінь.
- Головна зміна в осінній
природі – похолодання, воно веде за собою багато інших змін. З приходом осені листя рослин змінює
забарвлення. Дерева готуються до зимових холодів. Жовтіє листя клена, берези,
осики.
Червоніє
листя горобини, вишні, черешні.
Стає
бронзовим листя дуба
Старі дерева
міняють забарвлення листя раніше ніж молоді. Поступово починається листопад.
ІV.
Вивчення нового матеріалу.
1.Демонстрація трьох груп осіннього листя різного кольору. В
кожній групі по 9 листочків.
- Порахуйте листочки в кожній групі.
І ряд рахує зелені листочки, ІІ ряд – жовті, ІІІ ряд – червоні. Скільки
листочків?
- Що ви можете сказати про кількість предметів в кожній
групі?
- Як ви дізналися, що предметів по 9? (Порахували).
- Отже, як ми утворили число 9? (При лічбі)
2. Утворення числа 9. Робота з лічильним матеріалом.
а) Викладіть 8 листочків. (один учень працює біля дошки інші з індивідуальним лічильним
матеріалом.)
-
Що потрібно зробити, щоб листочків
стало 9?
-
Як утворили число 9?
-
За яким числом стоїть число 9?
б) Робота в парах.
-
І варіант викладіть посередині 9
жовтих листочків.
-
ІІ варіант викладіть нижче 8
зелених листочків.
-
Яких листочків більше?
-
Що треба зробити, щоб листочків
стало порівну – по 9? Що означає порівну?
-
Порадьтесь і зрівняйте кількість
листочків.
3. Фізхвилинка. ( Пісня «Осіння»)
– А тепер помилуйтесь чарівною осінньою красою.
4. Ознайомлення з цифрою 9.
-
Число 9 позначають цифрою 9. (Показ
цифри)
-
Обведіть цю цифру в числовому ряду.
Цифра 9, чи
дев’ятка, -
Наче в
цирку акробатка.
Сторчака перевернеться,
Зразу
шісткою обернеться.
5.Письмо
цифри 9.
а)
Розгляд писаної цифри, порівняння з друкованою.
б)
Пояснення вчителя про написання цифри 9.
Цифра 9
складається з двох елементів: малого лівого овалу, що займає більшу частину
квадрата та великого правого півовалу.
Починаємо писати малий лівий овал від правої
сторони квадрата, ведемо вгору ліворуч заокруглення на лівій овал трохи нижче
середини клітинки, не відриваючи руки, пишемо вниз великий правий півовал так,
щоб він доторкнувся середини нижньої сторони клітинки, закругливши внизу
ліворуч.
в)
Письмо цифри 9 в повітрі.
Треба в
руки ручки взяти,
Будем 9 ми
писати.
……………………….
Як приємно
працювати!
Дев’ять
вміємо писати.
г) Письмо в зошитах одного
рядка цифри 9.
- Нагадаємо
один одному, як треба писати цифри.
Цифри пишу
рівнесенькі,
Щоб були
гарнесенькі,
Щоб залюбки
дивився я,
Вчитель наш
і вся сім’я.
V. Первинне закріплення.
1. Робота за
карткою
- Скільки
разів зустрічається цифра
9? (7 разів)
2. Порівняння чисел в межах 9. Складання і запис рівностей і нерівностей.
- Тепер вже ми вміємо писати всі цифри.
Використовуючи числа від 0 до 9 утворіть нерівності. Утворіть рівності. (Запис
4 виразів)
- То 9
більше, ніж які числа? Які числа менше 9?
VІ. Розвиток математичних
знань.
1.
Продовження розповіді про осінь.
- З
приходом осені відбуваються зміни не тільки в житті рослин, а й тварин.
Влітку
птахи не голодують. Але восени жучки, метелики, мошки і комарі ховаються в
щілинки, тріщинки стін, під кору дерев. Мурашки затуляють усі входи в
мурашниках і готуються до зимового сну.
Вже на
початку осені в’януть рослини, зменшується кількість плодів і насіння.
Рятуючись від
голоду і холоду, більшість птахів готується до відльоту в теплі краї.
Першими летять співучі птахи, які харчуються
переважно комахами. Це зозулі,солов’ї, іволги, ластівки,
стрижі Збираються у зграї і
відлітають водоплавні птахи – качки, гуси, кулики, лебеді.
Звірі теж
готуються до зими. Миші, полівки, кроти, хом’яки, пацюки вирили зимові комори.
Миші і хом’яки заповнюють їх зерном, насінням. Кроти й пацюки носять з полів
картоплю, боби, моркву, зерно.
Їжак готує
собі на зиму тепле затишне гніздо, в якому проспить усю зиму. Змії і жаби,
равлики, ящірки сховалися у затишних місцях. Білки розвішують на гілках дерев
гриби, а горіхи та шишки ховають у гнізді
У багатьох
звірів на зиму відростає пухнаста густа шерсть.
- То ж,
роботи у тварин восени вдосталь.
2.
Розв’язування задач у віршах, запис прикладів.
- Ми
продовжуємо теж працювати.
1) Гляньте,
білочка одна
Визирає із
дупла,
Ще 3
стрибнуло з гілки.
Діти часу
не марнуйте,
Скільки білок ? Порахуйте. (1 + 3 = 4)
2) По
дорозі їжак біг,
Ніс 5 яблук
на пиріг.
Одне впало
покотилось.
Скільки
яблук залишилось? (5 – 1 = 4)
3) Сім
зайців сидять
Та траву їдять.
Ось, ще 2
стриба до них.
Скільки
зайчиків усіх? (7 + 2 = 9)
4) Збирає у
садку Маруся
У кошик
жовті стиглі груші.
Вже вісім
груш!
От ще одна!
Зібрала
скільки груш вона? (8 + 1 = 9)
3.Робота в парах.
- Восени і
у людей дуже багато роботи. І найголовніше – це збирання врожаю.
От і ви зберіть урожай яблук. Вставте замість яблук
пропущені числа чи знаки.
4.
Робота з геометричним матеріалом.
1) – Що це за тварина?
- Що вам
відомо про життя ведмедів восени? (Відкладають під шкірою багато жиру).
- Які ще
тварини відкладають жир, що є зимовим запасом їжі? (Їжаки, борсуки)
- З чого
складено нашого ведмедика?
- Назвіть
ці геометричні фігури.
- Яких геометричних фігур використано 9? ( )
2. Робота в парах. Відгадування
загадок про геометричні фігури.
- Відгадайте загадку, а відгадку покажіть.
1) У нього всього є по три:
Три сторони
і три кути,
Вершин у
нього також три,
Як не
крути, як не верти! (Трикутник)
1)
Вгадай, що за фігура це:
Вона нагадує яйце! (Овал)
2)
Чотири маю сторони,
Усі однакові вони.
Всі четверо кутів – прямі,
Ім’я моє назвіть
самі. ( Квадрат)
3)
Ось вам загадка
непроста:
Не маю жодного
кута.
Фігура я геометрична,
Така гарненька, симпатична,
На сонце дуже
схожа я,
Самі назвіть моє ім’я. (Круг)
4)
Шість кутів, шість сторін,
Всього має по шість.
Шість у нього
й сторін.
Що це? Хто відповість? (Шестикутник)
5)
Чотири маю
сторони,
Не всі однакові
вони,
Прямих кутів чотири маю.
Як мене звати,
не згадаю. (Прямокутник)
6)
П’ять кутів, п’ять сторін –
Всього маю по п’ять.
П’ять у мене
й вершин.
Як мене називать? (П’ятикутник)
-
Із геометричних фігур, що є у вас на партах, спробуйте разом
із сусідом по парті скласти предмет чи фігуру.
VІІ. Підсумок уроку
- То яку цифру ми навчилися сьогодні писати?
- Як
утворити число 9?
- Від яких
чисел більше число 9?
- Які числа
менше числа 9?
- Про яку
пору року ви сьогодні дізналися?
Вчитель читає вірш Лілії Дмитренко “Осінь”.